background

Acıyı Veren Asıl Sebep

“Problem o kafamı kurcalayan durumun kendisi değil. Benim bir sebepten acı çekiyor olmam. Halimden memnuniyetsizlik, bulunduğum yerde / anda ihtiyacım olan desteği, sevgiyi, birliği her neyse onu hissedemiyor, alamıyor olmam. – Olmaması değil, bir sebepten alamıyor, göremiyor olmak. Ve bu yüzden bulunduğum duygusal konumu başka hallerle kıyaslamaya, eksik, üzgün, öfkeli, mağdur hissetmeye düşmek.

Bu kimsenin bana yapmakta olduğu bir şey değil. Dışarıda olan, o başkalarının yaptığı, benimle ilgili bile değil. Bu duygular benim kendime yaptığım şeyden dolayı oluşuyor. Benim bütünle olan ilişkimden, içsel uyumumdan, bu uyumdaki bir dengesizlikten kaynaklanıyor. Aslında kendime yaptığım bir şeyden de ziyade, bir oluş hali, bir frekans. Bir’den başka hiçbir şey yok.

O dışarıda gördüğüm şey sadece, sanki onu değiştirerek daha iyi hissedecekmişim gibi tutunduğum bir bahane. Bu asıl sebebi, ve dolayısıyla sorunlu durumun gerçek çözümünü perdeleyen bir dikkat dağıtıcı, bir illüzyon. Gerçek sebep ise burada, benim kendimden başka herhangi bir yerde değil.

Eğer bunu gerçekten görür ve doğru şekilde müdahale edersem, ne o dışarıdaki sorunla kafamı kurcalamaya, ne de ondan kurtulduktan sonra yeni bir bahaneye sarılmaya ihtiyacım kalmaz. Gerçekte daimi ve huzur halinde bir varoluş, ve muhtemel olarak uyum için bir senkronizasyon ihtiyacı var.” Dedi kendim kendime.

Öyleyse soruyorum; gerçekte ihtiyacım olan nedir? Bunu karşılayan şeyin olduğum yerde mevcudiyetini nasıl fark ederim? Bu ihtiyacım tamamlansa nasıl hissederim? Nasıl davranırım? Kendimdeki yara yerinden başka yerde aradığım sebepler, çareler için ödediğim bedeller artık yeterli mi? Geçici bahanelere akıttığım tüm enerjiyi artık şu an ve bende mevcut çözüme çevirsem, nasıl kolaylıkla ve ferahlıkla açılabilir yollar? Uyum haline geçsem aradığımın en üst titreşimi ile, ne güzellikler tezahür edebilir yaşamımda akışkanlık ve selamet ile?

Hepimize, kendi güzel hissettiklerimizden gelsin, olsun.

 

VE: Bu yazıyı sevdiysen, başkalarına da ulaştırır mısın? 

 

 

2019  Keşifkeş  globbers joomla templates