background

Beklentiler Arasında Dans

Yola çıkarsın. Çoğu zaman amacın varacağın yerden ziyade tecrübe etmek istediğin deneyimdir. Dinlenmeyi, keşfetmeyi, heyecanlanmayı arzularsın. Plansız yol almaya muktedirsen şunu görürsün: Her zaman düşündüğün yere ulaşmaz yolun. Ama yaşadığın süreçten memnun, bunu düşünmezsin bile.

 

Öğrenirsin zamanla, hedefin sadece bir bahane olduğunu. Sana doğrultu veren bir noktadır, ama amaç değildir. Bazen o yönde ilerlerken önceden görüşüne sığmayan yeni olasılıklar açılır ve bunlardan birinde yeni bir hedef belirebilir. Tıpkı uzaktaki kıpkırmızı elmaları gözüne kestirmiş sokağın sonuna doğru yürürken, birden bir sokağın başından geçmek, ve o ara sokağın ilerisinde efil efil bir kadın görmek gibi. Tam düşünürsün, ‘belki o elmalar sırf bu kadını görene dek buraya yürümem için vesileydi’ diye. Bir çekimdir kaptırıp oraya doğru yol alırken, pat dükkandan çıkan özlenmiş bir dostla çarpışıverirsin mesela.

O elmalar unutulmuştur, ve o kadın da zaten şimdi sevglisiyle kolkola uzaklaşıyordur. Ah ama o dost... Derken bir sohbet açılır ve sabah kendi kendine düşündüğün sorunun cevabı ağzından dökülüverir. Senin ya da onun ağzından, farketmez. Aslında konu bile başkadır belki ama sen cevabını duyarsın, içinde hissedersin. Belki de dost da bahanedir... Hatta soru ve cevap da. Bir danstır tümü ve keyfini çıkarırsın. Bir şey beklemeden girdiğin bu patikadaki her küçük süpriz ayrı bir çalkantı olmuş ve seni rüzgar gibi hissettirmiştir.

Hayatta da hedeflerimize bu gözle bakabilsek, beklemeden, sıkmadan, asılıkalmadan, hafiflikle sadece çekimine kapılıp ilerlesek ve sonra unutuversek bahaneleri...

 

Esmek dileğiyle.

 

* Yaradıysa paylaş ki yarasın!


 

 

2018  Keşifkeş  globbers joomla templates