background

İçerideki Ses'e Baskın

Bana dedi ki, ‘sen kendini kandırıyosun’.

“Hani varamadın işte bir yere, boşa uğraşıyorsun. İstediğin kadar daha çabala, zararlı çıkacaksın biliyorsun.  Hiç deneme o yüzden, boş ver. Saçma bir hayaldi işte kendi kendine, saf küçük bir kızsın sen. Gerçekleri kabul et, senin elinden gelmez bu işler, sana göre değil. Hem uğraştığın şeylerin gerçekte ne anlamı var? Önemsiz şeyler için güzelliklerden vazgeçtiğinle kalacaksın. Seni buraya bağlayan amaçlara kendi kendini inandırdın, tüm senaryo senin içinde. Tesadüflerin kurbanısın. Hem ne sanıyorsun ki, birileri için gerçek bir etki yaratabileceğini mi? Umurlarında bile olmayacak, fark etmeyecekler bile. Şükretmeyi bilmeyen kötü insanlar için değer mi buna? Boş ver,  bırak git, gez, mutlu ve tasasız ol. Zaten geçinir gidersin, biliyorsun. Varlığın istediği senin mutlu olman, başka hiçbir şey bundan anlamlı değil….”

Konuştu da konuştu, hayallerimi küçümsedi, beni  ezip durdu.

Herhangi başka biri söyleseydi bunları, çoktan susturmuştum. Ya tokadı basmıştım, ya da sakince ‘sen kötü bir arkadaşsın. Sen istersen bunlara inan, kendin için öyle yap, ama benden uzak dur’ derdim.

Ama söyleyen bendim. Ya da içimdeydi mi desem. Savunmasız anlarda yanaşıyordu ve öyle yakındı ki, onun ben olmadığını anlamamıştım - yine. Bir yandı sadece içimde. Çok da büyük değildi ama, uyutmayan sivrisinekler olur ya, etkisi öyleydi. Küçümseyip yok sayarsan boyuna göre epey rahatsızlık verebilir.  Git deyince gitmiyor, ama onu fark edince ışık tutulmuş gölge gibi etkisi sönüyor.

Kızıp çatışmak kendine zarar; sakince, anlayışla, varlığını kanıksamak ve gereğini yapmak sorunu çözer. Bu sadece onu dinleyip gülümsemek kadar basit olabilir. Çünkü zaten mesele o ya, onu fark edebiliyorsan, onu kapsıyorsun demektir. Onu kapsayabiliyor olmansa ondan daha fazlası olduğun, yani o olmadığın anlamına gelir.

Demek yapılanmış bu sözler benim özüm değil. Ve hepimiz aşağı yukarı aynı kodlarda olduğumuza göre, başkalarının içinde de aynı sinsi senaryo dönüyor olsa gerek.

 İçeride dönen o karmaşada yalnız bırakmayalım birbirimizi; sözler başka olabilir ama öz bir.  Öze güveni tazeleyelim birbirimizde.

Bu yüzden fark etmeye  davet ediyorum seni: Senin içindeki sivri ne diyor?

 Öze güven ve gülümseyişle; 

 

Önerilenler:

 

 

2018  Keşifkeş  globbers joomla templates