background

Karma - Etme Bulma Çemberi

Karma nasıl çalışır? Her davranışımızda bir çember başlatırız. Misal birine üstünlük tasladık; yani içten içe ondan yücelik iddia ettik farkında olarak ya da olmayarak. Niyetimiz ‘doğruya yöneltmek’ ana başlığında gizli, bir de nefsin ‘’bak ben büyüğüm, senden öndeyim, doğruyu bulmak istersen beni takip et’’ deme arzusuydu.  Karma sayesinde aynısını sana yapan biri karşımıza çıkar. Çünkü basitçe niyetimiz neyse, bulduğumuz odur. Yaydığımız her neyse, bize yayılan odur. Böylece verdiğimizin aynını alır, o senaryoyu bir de karşıdakinin gözünden yaşarız. Bu şekilde evren bize bir ayna tutmuş olur, ve onda kendimizi izleriz.

 karma

Peki ama neden?

karma2

Hayattan gelenin, hayata verdiğimizle ilgili olduğunun farkına varmazsak, devamlı aynı şeylerle karşılaşmaya devam ederiz ve hatta kendimizi anlamlandıramadığımız bir kısır döngünün içinde bulabiliriz. Çünkü farklı bir sonuç bulmayı beklerken vermekte olduğumuz şey hala aynıdır. Arpa ekip buğday beklenir mi hiç? Ta ki bundan bir ders çıkarana dek. (Bu işin zor sayılabilecek kısmı, çünkü kendimizle bir yüzleşme, bunun için de dünyadaki en süper kişi olmadığımızı öncelikle kabul etmek gerekiyor)


Dersi alınca bilgi sahibi oluruz, artık farkındayızdır ve bu güzel bir başlangıç. Ama ancak farkına vardığımız bu şeyi dönüştürürsek işler değişir. Yani bilgelik edip bu bilgiyi hayatımızda uygulamaya çevirebilirsek.

Örneğe dönersek, böylece niyeti saflaştırıp bir dahakine üstünlük taslamadan mesajımızı iletebilirsek, bize iletilen mesajlar da aynı şekilde arınır. Veya kibir görsek bile gerçekten batmaz, küçük bir çocuğun hallerine anlayış ve şefkatle gülümsediğimiz gibi gülümser geçeriz.

aynaBu şekilde ‘Ben’ demekten vazgeçtikçe bilgeliğe, saflığa, birliğe, Allah’a birer adım daha yaklaşmış oluruz. Karma sistemi - yani birine verdiğini sana başkasından geri getiren çember, doğal bir şekilde, yargılamadan veya cezalandırmadan, sadece seni kendi niyetinle ödüllendirerek nefsini arındırmaya, ruhunu evrime sevk etmiş olur.

Yani aslında karma ile bize bir ayna tutulmuş olur ve gördüğümüzü beğenmiyorsak güzelleştirmek kendimize kalmış bir mesele. İster dönüşelim, ister dönüşmeyelim, sonuçta neysek aynada onu izleyeceğiz. Ve daha da önemlisi, aynada ne izliyorsak, bilelim ki o kendimiziz!

 

Bize Çalışan Karma

Karma’nın en güzel yanı, verdiğin neyse aldığın odur, bu kadar basit ya hani. Öyleyse ucu bir şekilde bize  geri dönecek çemberi istediğimiz şeyle başlatmak elimizde. Ne kadar güzellik verirsek, o kadar güzellik buluruz. Yani her ne bulmak istiyorsak, bunun için onu vermeye başlamamız yeterli. Tabi bu 5 lira verdim 5 lira alacağım gibi somut anlamda bir denklik değil, daha ziyade sıfatta bir denklik. ’Yol açtım, yol açılacak’ gibi, herkesin kendi kapasitesine ve ihtiyacına göre.

Karmaya dair en azından şu ana kadar  anlayageldiklerim bunlar, varsa dahası paylaşalım.

 

Bereketli Döngüler! 

 2018  Keşifkeş  globbers joomla templates