background

Geriye Değil Yeniye Dönüş

Kendini geliştirme yolunda hepimiz yaşamışızdır: o 'ben burayı geçmiştim, neden şimdi tekrar bunu yaşıyorum!' paniği. Çok daha ilerlemiş hissettiğimiz, aydınlığa ve feraha çıkmış olduğumuz o yerden ne oldu da tekrar bu sıkışmaya, boğuşmaya döndük. Ne güzel havalarda uçuyorduk artık, hani tepe çakralardaydık?


Bu süreçte şunu hatırlamak sakin kalabilmek ve hatta heyecan duyabilmek için bir lütuf:
İlerlediğimiz yolda pazartesi salı çarşamba perşembe.... ve son olarak varılan pazardan sonra gelen bir sonraki evre, yine pazartesi. Yani yürüdüğümüz yol düz bir çizgi olmaktan ziyade, evrendeki herşey gibi döngüsel bir devinim içinde. Aynı bir spiral gibi. İster ‘daima genişleyen’ diyelim, ister ‘gittikçe öze yaklaşan’.

spiral

Dolayısıyla yeni vardığımız pazartesi artık geçen haftaki pazartesi değil; yine pazartesi ama yeni bir pazartesi. Daha derinlemesine öğreniyoruz sözde aynı bilgiyi. Ancak gerçek bilgi sözdeki değil özdeki olduğundan aslında özü biraz daha açığa çıkarmış oluyoruz her geçişte.

" Kabz Bast "

Her yeni daralma hissi, aslında daha ferah, daha geniş bir pazara giden bir yolun ilk adımı. Bir önceki Pazar'dan daha dar, ancak bir önceki Pazartesi'nden geniş.  Bu daralma ve genişleme olarak deneyimlenen sözde iki zıt halin doğasını daha iyi anlamak için örneğin dalganın hareketi incelenebilir. Gerçekten bunu yaparsanız, derin bir idrak açığa çıkabilir.dalga

Dönüşüm olan 'zaman' durmaksızın devam ediyor ve bir sonraki aydınlanmaya giden yol, sevgiden uzakta, karanlıkta kalmanın korkusundan, acıdan geçiyor. Bu yüzden acı aslında düşman değil, yeter ki onu kabul etmeyi ve sonra bırakmayı bilelim.

 

Kalp Hareketi

Bir keresinde bu daralma süreçlerinden birini yaşamaktaydım ve o gün gittiğim konserde sahneye çıkan bir kadın kendi deneyimini paylaşmıştı. Kendisi de böyle bir süreçteydi ve bu zamanlarda kendisine doğanın işleyişini hatırlatarak rahatladığını anlattı. Kalp örneğini verdi o gün; “bir kalp nasıl atar? Tıp tıp, tıp tıp, tıp tıp... Genişler daralır, genişler daralır. Böylece yaşam sürer. Eğer tek bir yönde hareket edecek olsaydı şöyle olurdu: Tıp! Ve yaşam biterdi.

Verdiği bu örneğin yanı sıra, aynı halleri ve kaygıları herkesin yaşıyor olduğunu bilmek de kuvvet verici. Çünkü o zaman biliyoruz ki bu bir sorun değil, bu doğal bir süreç. Aynı doğum sancısı gibi. Tüm kadınların bebeklerini doğururken böyle bir sancı ve acı yaşadığını bilmesek ne kadar daha korkutucu olurdu bunu tecrübe etmek!

Artık bu daralmaları korku yerine sevgiyle karşılamayı seçiyorum. Biliyorum ki geldiği gibi geçecek de. Bundan kaçarak değil bunu deneyimleyerek ötesine varılacak. Neden olduğunu bile bilemediğim acıya direnmek yerine izin veriyorum artık. Ve anlamaya çalışırken dönüşümün heyecanını bile barındırıyorum. Böylece çok daha kolay oluyor süreç ve keyifli oluyor doğumun sancısı. Yeni, daha ferah bir ben doğuracağımın bilinci, şükran oluyor sebebi belirsiz gözyaşlarına.

 

Şükürle Dolu Dönüşümler Dilerim Hepimize!

 

 

2019  Keşifkeş  globbers joomla templates