background

Aşk Olsun!

Hey kendine zulmeden güzel dost. Sevdiğin bir arkadaşına kendine davrandığın gibi davranmazsın, farkına var. “Kendini sevmek”  hileli bir tabir. “Kendini seviyor musun?” sorusuna otomatik bir cevap vermeden önce bir gözden geçirsen, “kendim” dediğin nedir?

 

Sonra, aynaya bakıp coşkuyla “seni seviyorum” diyebiliyor musun? (Komik gelse de bir dene ve ne hissettiğini fark et). Sevdiğin kişinin hataları öyle çok batmaz, ne yaparsa yapsın seversin; aptallıkları sevimli gelir. Hele kiloları, ya da çabaladığı ama başaramadığı hedefleri onu sevmemen için sebep olabilir mi hiç saçmalama!

Affedersin, hoş görürsün, onun güzelliklerini görür ve öne çıkarırsın, yerden yere vuramazsın - o üzülürse kendi canın da acır (çünkü sevdiğin kadar sevdiğin olursun. )

Ama kendine neden böyle acımasız davranırsın? Kendine niye en az bir arkadaşın kadar şefkatle yaklaşmazsın? Bilmez misin, başkalarında boş yere aradığın aslında senin kendine şefkatin, senin kendini olduğun gibi sevişin.

O yüzden başkaları senin için ağzıyla kuş tutsa o boşluğu dolduramaz. Kendini sevip sarmalamak önce kendi sorumluluğunda. Sana en yakın kişi annen, en iyi dostun, eşin bile değil; kendinsin sana en yakın olan.  Aradığın aşk sende…

Sen hem küçük saf bir çocuksun, hem de onun annesi. O çocuğa bağırma n’olur! Deneye yanıla öğrenecek o tabi ki daima, n’olur korkutup sindirme, acı çektirme olduğu gibi olduğu için o çocuğa.  Yanlış yönlendirilmiş tüm beklentilerin, tüm korkuların bundan doğar. Dışarıdan değil, kendinden bekle sevgiyi.

Nasıl seveceğini bilmiyorsan kendini, başkalarını nasıl sevdiğini gözlemle. Sevgini nasıl gösterdiğine, sevdiklerine nasıl davrandığına bak ve öyle davran kendine, bir başkasıymışsın gibi.

Bir garip ki kendini sevememişsen aslında başkalarını da sevememiş olduğunu fark edip nasıl olur diye şaşakalabilirsin de. Ne kadar saçma gelse de kendi başını bile okşa ve sev şu güzel çocuğu yeniden. O zaman hem ilişkilerinin hem hayatının nasıl dönüşeceğini kimse anlatamaz, yalnız sen hayranlıkla şahit olabilirsin.

Aşk olsun!2018  Keşifkeş  globbers joomla templates