background

Farkındalığa Yeni Varan Böcek

Birkaç adım attım – ileri doğru sanırım. Aklımdan geçenleri söylediğimde kaşların yukarı kalkışını gördüm; dalga geçen dudakların küçümseyen gülümsemelere dönüşüşünü, pek kibar şüphecilerin bana ‘hayatın gerçekleri’ni açıklamalarını... Hayal kurmanın çok romantik olduğu, ve hayatın zannettiğim gibi olmadığını işiterek büyüdüm.

Böcek için Uyanış

Kendimi koca bir ormandaki bir ağacın üzerinde küçük bir böcek olarak görüyorum. Bulunduğum ağacın en iyilerden biri olduğu söylenmişti bana, çünkü ormanın büyük bir kısmı tepeden görülebiliyordu. Bulunduğun dal ne kadar yüksekse, elbet ki o kadar iyiydin. İçinde bulundukları orman hakkında azıcık bilgileri vardı, çünkü bulundukları yerden yalnız tek bir görüntüye sahiplerdi. Kendimi küçük önemsiz bir böcek olarak görürken, konuştuğum kişilerin yosunlar olduğunu fark ettim! Hareketin hayalini bile kuramayacak onlar, bulundukları yerde kalmaya ve yalnızca çevresel olarak gelişmeye mahkumlardı.

İlk çağrım yalnızca bir rüyaydı. Ormanın özüme mırıldandığı şarkıyı duyduğumda henüz uyanmış değildim. Ancak rüyadan sonra düşüp uyandığımda, hayallerimin bile ötesinde bir dünyanın ipuçlarını görmeye başladım. Düştüğüm zaman, yolculuk başladı. Hayat yalnızca yosunların yanlış olduğunu kanıtladı bana ve yürümem için, görüp öğrenmem için yollar açtı. İçim rahatlayarak anladım ki nereye bakman gerektiğini bildiğinde hayat gerçekten güzel ve inandıklarım gerçekti. Hayretler içinde şahit oldum ki gerçek, hayallerimden bile öteydi.

Dönüşüm geçirmiş tüm bu güveler, kuşlar, ağaçlarla kıyaslandığında pek naçizim. Ama yosunlara göre bakıldığında, onların algısına sığamayacağım da belli . İleri doğru birkaç adım attım, farkındalığa yeni varan bir böceğin ilk adımları. Ama başlangıç hep en çok vakit alan kısımdır zaten.  Gördüklerimi anlatmak, paylaşmak istiyorum. Sadece dokunmak istediğim sevgili ruhlarla değil, aynı zamanda inanmadan gözlerini açamayan yosun beyinli zalimlerle de. Ama günün sonu inancın yoksunluğunu çekenlere gösterebilmek için, inançtan daha somut bir şey getirmiyor.

2017  Keşifkeş  globbers joomla templates