background

Ücretsiz Eşya Bulmanın Yolları

 

Kendi evinize çıkmak hayallerinizi süslüyor ama ev ve taşınma masraflarının yanında bir de eşyalar falan derken binlerce liranız yok. Tabi ki bu hayalinizi gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor.
Bir ev bulup (sahibinden ev bulmanın yollarına göz atmadıysanız buyurun buradan) sıra eşyalara geldiğinde- ya da daha evi ararken başlayabilirseniz daha iyi- işte ücretsiz eşya bulmak için yollar:

 

ücretsiz eşya

1.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  Böyle bir mail grubu var ve hiçbir gereksinim olmadan üye olabiliyorsunuz. Aynı zamanda Facebook’ta da grubu var. Verecek eşyası olanlar ve eşyaya ihtiyacı olanlar bu gruptan birbirini buluyor. Bildirileri mailinize gelecek şekilde ayarladığınızda günde ortalama 6-7 mail geliyor. Kedi mamasından çarşaflara, kıyafetlerden spor aletlerine, gösteri biletlerinden beyaz eşyaya kadar akla gelebilecek her şey olabiliyor istenen veya verilen. Tek koşul: kesinlikle ücret talep edilmemesi. Biz mini-fırınımızı ve yatağımızı buradan bulduyduk misal.

2. Çağdaş yaşamı destekleme derneği eve çıkan öğrencilere yardımcı oluyor. İnternet sitesinde bu başlık yok sanırım  arayıp sorarak bilgi alabilirsiniz veya mail atabilirsiniz. Anladığım  kadarıyla il içinde bağış yapan kişilerden gelen kullanılmış mobilyalar verilen. Sık bir sirkülasyonu yok,  ama isminizi kaydettirmeye değer.

3. Bazı ilçelerin belediyelerinin gençlere böyle bir yardımı var. Genç el vs diye bir adı vardı, belediyeyi arayıp öğrenebilirsiniz. Sanırım yine öğrenci olma koşulu aranıyor ve yalnızca o ilçede oturuyorsanız yararlanabiliyorsunuz. Ben Kadıköy belediyesine ismimi yazdırmıştım. Beyaz eşya gelme ihtimali daha zor demişlerdi ama 2-3 hafta içinde çalışma masası, kütüphane, koltuk takımı vb eşyaları gönderebileceklerini söyleyerek aramışlardı. Teslimatı da kendileri yapıyorlar.

4.Benzer bir 2. El eşya döngüsü de kimi okullarda sağlanıyor. Örneğin İTÜ’nün böyle bir odası varmış. Kıyafetlerden eşyalara kadar birçok şey burada ücretsiz el değiştiriyor ihtiyaç sahibini buluyor. Bana lazım bir şey çıkmamıştı, ama sormaktan zarar gelmez.  

5.O pek denk gelmek istemediğimiz emlakçılar bu durumda yararlı oluyor. Bir ev boşaltılacakken haber aldıklarından eğer iletişim sağlamalarını rica ederseniz eşyalar 2.elciye düşmeden size geçebilir. Aynı şekilde mahalledeki bakkal, berber, tesisatçı, taşınma işlerinde eve girme ihtimali olan ustalarla(boyacılar vb) konuşursanız aynı şekilde bir iletişimde aracı olabilirler. Bu şekilde eşyaları ücretsiz veya çok cüzi bir rakama bulabilirsiniz. Şu işi 1 hafta önce yapsam tüm evi tek seferde donatacakmışım da kaçırmışım mesela…

Tabi bunun yanı sıra eşe dosta da haber salmak hiç boşuna değil. Taşınan birini bilen bir arkadaş bile çok şey demek. Bizim buzdolabı ve çamaşır makinesi böylece evdeki yerini buldu.

6.2. El grupları. Facebookta İstanbul için şu var. Okulların, sitelerin, illerin, ilçelerin kendi grupları olabiliyor. Bu birazcık araştırmaya kalmış. Buralarda tek tek eşyalarda satılırken komple ev boşaltacaklar da toptan fena olmayan bir fiyata eşyalarını verebiliyor.

7.Bit pazarları.

İstanbul’da Dolapdere’de meşhur bir Pazar var. Ben hiç gitme fırsatı bulamadım ama uygun fiyata mobilyadan süs eşyasına birçok şey bulunabiliyormuş. İzmit’te bulunan bir bit pazarı benim favorim. Salı günü kurulup Çarşamba akşamı dağılıyor. Tam otogarın orada. Ortam kısmen çöplük gibi aslında ama içinden neler neler çıkıyor. Biraz kurcalamayı sevene.

Tava tencereden ufolara kadar bir çok  şey bulunabiliyor. (çalışıp çalışmadığı belirsiz elektronik aletler, el makineleri, tavuklar ve kuruyemişler de… ) Genelde  fiyatlar mala hiç bakmadan söyleniyor rahatlıkla pazarlıkla düşürülebiliyor. Kıyafetler çoğunlukla ne olduğu fark etmeksizin 1-2 lira. Buradan aldığım favorilerim arasında 15 liraya çok güzel yeni bir kilim var, 30 liraya koca koca ikea halılarının sıradanlığına 10 basan halılar satan bir adamdan. Bir de 3 liraya da şahsına münhasır bir porselen çaydanlık. 

8.Sokaklar.Hiç boşa salınmayacak bir fikir. Evdeki koltuk – minder, baza, sehpa, lamba ne varsa buradan. Atölyelerden artık büyük ahşap  parçalardan raflar mı dersin masalar mı… Koltuklarsa, üzerine bir kılıf dikti mi tamamdır. Tek kontrol etmek gereken tahtakurdu var mıdır bu kadar. Tam istediğiniz gibi bir şey olması gerekmiyor. Önemli olan hiçbir şey ödemeniz gerekmediği. Bunca tüketimin olduğu bir dünyada, gerçekten aslında güzel şeylere sahip olmak için para harcamaya gerek yok. Ana fikir budur. Bu bir çöp evde yaşayacaksınız demek değil, bulduğunuz her şeyi yaratıcılığınızla istediğiniz şeye dönüştürebilirsiniz.

 

9. Neyin gerçekten acil gerekli olup olmadığına karar verebilmek ve sabıryine listenin olmazsa olmazı. Yani gerçekten yaşamak için bir bazaya, havalı bir abajura, çamaşır makinesine hatta kesinlikle koltuğa ihtiyacınız yok. Bunun farkına varınca hop diye evi doldurma beklentisi olmadan yavaşça zamanla doldurmak daha kolay. Biz her şeyi aşağı yukarı 1 ayda tamamladık. Tabi gereklilikleri. Yoksa evi güzelleştirmenin asla sonu gelmiyor J

 

2018  Keşifkeş  globbers joomla templates