background

Sahibinden Ev Bulmanın Yolları

 

Akbaba emlakçılara havadan bir kira bayılmak istemiyorsunuz, çok doğal. Ama bazı muhitlerde, örneğin Kadıköy merkezde sokaklar boş evden çok emlakçı bürolarıyla dolu. O zaman nasıl olacak bu iş? Bütçesi olan uğraşmayabilir, ama depozito + ilk kira + taşınma masrafları + fatura açtırmalar derken ‘napalım düzen böyle’ diye bir kira daha çıkamayacaklar için bazı yollar:

 (Ev ararken bir de ücretsiz eşya bulalım diyenler buradan )


1- İlki en barizinden ilan siteleri. ‘Bunu tabi ki denedik hep emlakçılardan var’ diyebilirsiniz ama muhtemelen bilmediğiniz bir şey var: Burada ki emlakçı ilanlarının çoğu aynı zamanda sahibinden de kiralık.


Ne zaman iyi niyetli, öğrenci-sever bir ev sahibi camına elinin yazısıyla ‘ Sahibinden Kiralık ’ ilanını yapıştırsa eciş bücüş numaraları ilk arayan emlakçılar oluyor. Diyorlar ki, gel sözleşme yapmayalım ama biz birini bulursak komisyon alalım. Sahip de eyvallah diyor ve ilan emlakçıdan internete düşüyor. Hatta bu yüzden bazen aynı ev iki farklı emlakçıdan düşüyor.  Anlaşmalı evlerini internetten yayınlayan emlakçılar gerçekten az aslında, o yüzden internette gördüğünüz bir ilan muhtemelen sahibi tarafından da kiralık demektir.
Bu yüzden emlakçıyla gidip evi gördükten sonra boş ev mahalline onsuz geri dönebilirsiniz. Sahibin ilanı emlakçı gittikten sonra yerine dönecektir. Veyahut kendisi gittikten sonra komşulara dadanabilir, sahibinin telefon numarasını bilip bilmediklerini sorabilirsiniz. Milliyet emlak ve sahibinden en çok kullanılanlar.
NOT: Bu siteleri her gün düzenli kontrol etmekte fayda var çünkü umutsuzca ev arayanlar böyle yapıyor ve iyi fırsatlar çıktı mı gününde kaporası yatırılıyor.


2- Kızılay’ın emlak bölümünden ev bakmak.

Bazı insanlar evlerini Kızılay’a bağışlıyor ve kirası kuruma gidiyor. İl genel ilanlarının yanı sıra bir de bazı ilçe merkezleri oluyor ve ellerindeki evler farklı oluyor. İldekileri internetten kontrol edebilirsiniz ama ilçeleri tek tek aramanız gerek. Yan pencerenin teyzesinden Kızılay’a bağışlandığını öğrendiğim bir evi ilçeninkilerin ayrı olduğunu bilmediğimden kaçırmıştım.


3- Taşımacılar, 2. el eşyacılar ve ustalar.

Evden çıkacağınızı düşünün, veya boş evinizi kiraya çıkaracağınızı; bu insanlara işiniz düşecek. Hatta muhtemelen evinize en yakın olana. Yani bir ev boşalacakken emlakçıdan bile önce haberdar olan onlar oluyor. Konuşup bir sonraki müşterilerine ev aradığınızı bildirmelerini isteyebilirsiniz. Veya bir ustaya içinde çalıştığı boş bir evin sahibini sorarsınız. Ev sahipleri için de daha kiraya bile çıkarmadan kiracı bulmak rahatlatıcı olacak, hatta belki bu durumda daha düşük ücrete bile bulabilirsiniz. Civar kiralarının ne kadar arttığından henüz haberi yoksa kendisine yetecek makul fiyata verecektir evini. Veya bir önceki kiracı sizi tanıdığım diye götürürsekonan zam daha az olacaktır. Bu durumlar fiyatları gerçekten ciddi değiştirebiliyor, denedim şahidiyim.


4- Bu yöntem keskin gözler ve birazcık sosyal cesaret gerektiriyor

Sokakları gezerken binalara bakın, bazı evlerin perdeleri olmadığını göreceksiniz. Bazılarının camlarının yeni yapılmış ve bandının daha üzerinde olduğunu, bazısının da camının gazeteli vesaire içinin de inşaat halinde olduğunu göreceksiniz. Bu evler büyük çoğunlukla boş veya yenilenmekteler. Şansınıza ya henüz kiraya çıkmamış ya da yeni tutulmuş olabilirler. Ne olduğunu öğrenmek için varsa apartman görevlisinin, yoksa o dairenin veya diğerlerinin zillerine basın ve sadece sorun; büyük ihtimalle ne olduğunu veya kaçıncı dairenin bilebileceğini biliyorlardır. Çekinmeyin, sadece hayatlarında 5 dakika size ayırıp sonra sizi unutacaklar. Eğer boşsa sahibinin numarasını isteyin. Bunu yaparsanız zaten göreceksiniz, ev sahipleri birbirini tanır. Kiracılarsa da, aynı ev sahibinin kiracısı olmaları çok muhtemel. Özellikle eski bölgelerdeki (şimdi merkezi olan) binaların çoğu veya birkaç dairesi tek bir aileye ait. Hele bunu okul dönemlerinin sonuna doğru yaparsanız, evden çıkacak bir öğrencinin kendisine rastlamanız da hayli mümkün. Her türlü, bu şekilde sandığınızdan daha fazla ev bulacaksınız.


5- Mahalleliye sorun, ev aradığınızı haber salın, telefonunuzu bırakın.

Kimin hangi evden yakın zamanda çıkacağını, kimin kiralayacağı çok görünürde olmayan bir evi olduğunu bilenler vardır. Özellikle kahvehaneler, berberler, bakkallar bilebilir. Camlardan sarkan meraklı ev hanımlarının da potansiyeli yüksek. Kendileri bilmiyorsa bilen birini biliyor olabilirler. Bir kere camdaki bir teyzeye bağırarak sorarken arka marketten koli toplayan 2 bayan denk gelip ev mi arıyorsun biz bu hafta çıkıyoruz bile demişlerdi.


6- Aslında hepsinin arasında en önemlisi bu: istikrarlı olun.

Konuştuğunuz insanların “çok zor çok”, “böyle ev bulamazsın” demelerine kulak asıp moralinizi bozmalarına izin vermeyin, vazgeçmeyin. Hele ki haber bekleyerek haftalarınızı sakın boşa geçirmeyin aramaya devam edin. Evden 2 haftaya çıkacağını söyleyen bir kızın yeni evi bir türlü bitmeyip sonunda vazgeçene kadar 1buçuk ay kaybettimdi mesela.


* Bu yöntemlerle ne zamana istediğiniz gibi bir ev bulacağınız kesin değil tabi, ilk gün de olabilir aylar sonra da; olasılık olarak bir farkı yok.Nitekim emlakçıya para ödeyecek olsanız da durum böyle, tek fark bunun için biraz daha çaba ve vaktinizi harcamanız gerekiyor. Nakit yoksa vakitle...

Ben şahsen bu yöntemlerle birçok ev gezdim. Ama sahibinden olması yeterli olmayıp bir de bütçem hiç olmadığından mucizevi bir ev aradığım için -(ve haber çıkacak diye boşa beklemelerle 1buçuk ay kaybettiğim için) toplamda 3 ay sürdü nerdeyse. Nitekim o mucizevi evi de buldum şimdi içinde yaşıyorum.
Yani oluyor mu, hem de nasıl!  

İşine yaradıysa ev arayan başkalarına da faydan olsun:

 

2018  Keşifkeş  globbers joomla templates